تلگرام توپترین موزیک
کانال تلگرام

آوازخوانی استاد «ایرج» در روز بزرگداشتش

  • تاریخ انتشار : 1 سپتامبر , 2013

آوازخوانی استاد «ایرج» در روز بزرگداشتشReviewed by ادمین on Sep 1Rating:
گزارش از مراسم بزرگداشت استاد «حسین خواجه امیری» (ایرج) با حضور بزرگان موسیقی و هنر،
آوازخوانی استاد «ایرج» در روز بزرگداشتش،

بهمن بابازاده: مراسم بزرگداشت استاد آواز ایران «حسین خواجه امیری» (ایرج)، از ساعت ۱۹:۳۰ دقیقه شب گذشته (جمعه ۸ شهریور) در فرهنگسرای اندیشه تهران، با حضور جمع کثیری از بزرگان موسیقی و هنر برگزار شد. در ابتدای این برنامه که از سوی باشگاه ورزشی هنرمندان تهیه و تدارک دیده بود، پویا جهانمردی یکی از شاگردان استاد ایرج، با ویلن به تکنوازی برخی از قطعات پر خاطره ایشان پرداخت که «آقا خودش خوب میدونه» و «پرنده» جزو این قطعات بود.در ادامه «احسان فدایی» (از دیگر شاگردان حسین خواجه امیری) به اجرای برنامه زنده پرداخت و قطعاتی را با ارکستر خود بروی صحنه برد. ارکستری که صدادهی و رنگ بندی اش ، بیشتر به ارکستر های مجلسی شبیه بود.

در ادامه با دعوت مجری برنامه، استاد «حسین خواجه امیری» و «محمد رضا شجریان» به صورت همزمان وارد سالن برگزاری برنامه شدند تا کل جمعیت حاضر در سالن به یک باره از حضور این دو چهره سرشناس و محبوب، غافلگیر شوند. همه به صورت ایستاده به تشویق هنرمندان محبوبشان پرداختند.

در این برنامه چند تن از بزرگان مطبوعاتی و منتقد مورد تقدیر قرار گرفتند و بخش هایی از مستند «پهلوان آواز» در سالن به نمایش در آمد تا سرانجام انتظارها به پایان برسد و «حسین خواجه امیری» برای یک اجرای زنده روی صحنه برود. اتفاقی نادر که در همه این سال ها علاقه مندان استاد در انتظار این مهم بودند.

حسین خواجه امیری با استقبال شدید دوستدارانش روی سن رفت و در حالی که تمامی حضار به احترام ایشان ایستاده بودند، ابتدا پشت تریبون قرار گرفت و سخنانش را این چنین آغاز کرد: «دوستان گفتنی ها را گفتند و من نیز از حضور همه شما که امروز در این محل جمع شده اید ممنونم. از همه بزرگوارانی هم که امروز تشریف آورده اند تشکری ویژه دارم و جا دارد از محمد رضا شجریان نیز سپاسگذاری کنم که امروز اینجا هستند که حضورشان هم باعث خوشحالی من و هم باعث خوشحالی همه شده است. امروز می خواهم سرتان را درد بیاورم و چند بیتی را برایتان شعرخوانی کنم و بعد با چند قطعه شاد در خدمت تان هستم.» ایرج با گفتن این جمله و در بین تشویق های ممتد حاضرین در سالن پشت میکروفن قرار گرفت و شروع کرد به خواندن. ابتدا شعرخوانی و بعد با قطعات پرطرفدارس مثل «پرنده»، حاضرین در سالن را به وجد آورد.

پس از اجرای مسلط و جالب توجه «ایرج»، که اشک خیلی از حاضرین در سالن را در آورد، مجری برنامه از چند تن از اساتید حاضر در سالن از جمله «محمد رضا شجریان» و «فرهنگ شریف» دعوت کرد تا برای اهدای لوح تقدیر و هدایای استاد «حسین خواجه امیری» روی صحنه بیایند.

در این بخش «محمد رضا شجریان» پشت تریبون قرار گرفت و درباره این برنامه و خاطباتش از «ایرج» گفت: «وقتی دوستان با من تماس گرفتند و از من خواستند تا در مراسم بزرگداشت جناب استاد «خواجه امیری» شرکت کنم، با افتخار قبول کردم. ایشان آن زمانی که من نوجوان بودم، ایشان در اوج آواز ایران قرار داشت و به واقع پهلوان آواز ایران بود. می خواهم بگویم که ایشان امشب دقیقا مثل چهل سالگی شان خواندند و ایشان امروز ثابت کردند که می شود تا ۱۰۰ و حتی ۱۲۰ سالگی هم آواز خواند بدون هیچ تغییری. این را هم عرض کنم که ایرج نازنین واقعا پیشکسوت من بوده و هست. صدای ایرج یک متر و معیار در تاریخ آواز خوانی ایران است. وقتی در تاریخ درباره یک صدای باشکوه و ویژه می خواهند حرف بزنند قطعا صدای ایرج عزیز متر و میزان این مبحث است. از قدرت و صلابت و پاکی و آن چه چه های مردانه که ایرج در آثارش دارد، باعث شده به این نترو معیار تبدیل شود. امیدوارم صد سالگی استاد را همه با هم جشن بگیریم.»

در بخش دیگری از برنامه نیز یکی از فیلم سازان قدیمی کشور «نصرت الله وحدت»، به ذکر خاطره ای از ایرج پرداخت: «یکی از برنامه های زنده بود که در آن زنده یاد فردین قرار بود در آن شرکت کند و در آن برنامه به اصرار مجری ، فردین شروع به آواز خوانی کرد و در بهت خیلی ها متوجه شدیم که صدای فرزین دقیقا صدای ایرج است. بعد از دقایقی یکی از دوستان پرده ای را کنار زد و دیدیم خود ایرج ازآن پشت در حال خواندن بوده!» «محمد موسوی» نیز خاطره ای از ایرج را اینگونه بیان کرد: «در یکی از برنامه های زنده تلویزیونی، از استاد بنان در مورد بزرگترین آرزویشان سوال شد که ایشان در جواب گفتند:آرزو داشتم خداوند صدایی مثل صدای ایرج به من میداد…».

در اواسط برنامه «احسان خواجه امیری» که ساعاتی از اجرای برنامه اش در کیش نگذشته بود، در سالن حضور یافت تا در مراسم تقدیر پدرش حضور داشته باشد و مورد تشویق شدید حاضران قرار بگیرد.

منبع : موسیقی ما

منبع : موسیقی ما
در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

برنامه کنسرت

سایر آثار

سایر آهنگ ها و آلبوم ها و موزیک ویدیو ها


نظرات کاربران

تا کنون ۰ نظر برای این مطلب ثبت شده است.


دیدگاه خود را وارد کنید.