تلگرام توپترین موزیک
کانال تلگرام

شعبه دیگری از «مرکز موسیقی بتهوون» در شهر کتاب تجریش افتتاح شد.

  • تاریخ انتشار : 2 آگوست , 2015

با حضور الهی قمشه‌ای، هوشنگ مرادی کرمانی، یغما گلرویی و…
شعبه دیگری از «مرکز موسیقی بتهوون» در شهر کتاب تجریش افتتاح شد.

شهر کتاب تجریش روز گذشته در حالی با حضور اهالی فرهنگ و رسانه در مجتمع تندیس تجریش افتتاح شد که بخشی از این شهر کتاب به «مرکز موسیقی بتهوون» که به عنوان قدیمی‌ترین فروشگاه موسیقی این روزها در خیابان سنایی فعالیت می‌کند، اختصاص داشت تا به این ترتیب اهالی شمال شهر تهران هم دسترسی آسان‌تری به این مرکز موسیقایی داشته باشند.در این مراسم که با حضور حسین الهی قمشه‌ای (ادیب و نویسنده)، هوشنگ مرادی کرمانی (نویسنده)، یغما گلرویی (شاعر)، سینا بهمنش (شاعر و نویسنده) و… برگزار شد، بابک چمن‌آرا ناشر و مدیر مرکز موسیقی بتهوون درباره حضور این مرکز در شعبه شهر کتاب تجریش که نخستین همکاری آن با مجموعه دیگری در زمینه عرضه محصولات فرهنگی است، گفت: «شهر کتاب تجریش واقع در طبقه منفی ۲ مجتمع تندیس، از بهمن ماه ۱۳۹۳ فعالیت خود را آغاز کرده و امروز به تاریخ ۹ مردادماه رسماً افتتاح شده و بر اساس همکاری ما با این مجموعه فرهنگی، بخش موسیقی این شهر کتاب، زیرنظر مرکز موسیقی بتهوون فعالیت خواهد کرد.»

چمن‌آرا درباره علت افتتاح شعبه دیگری از این مرکز موسیقی قدیمی تهران می‌گوید: «تهران روز به روز بزرگ‌تر شده و به همین دلیل است که باید در نقاط مختلف این شهر حضور داشته باشیم. موقعیت دوستی من با جهانبخش عصار مدیر مجموعه فعلی شهر کتاب تجریش باعث ارائه پیشنهاد از طرف ایشان شد. من هم شرایط موجود را مناسب دیدم و این قدم اول برای حضور بتهوون در مراکز فرهنگی دیگر شد. البته این حضور به دلیل این نیست که شهر کتاب‌های دیگر در حوزه ارائه موسیقی بد کار می‌کنند، در واقع بتهوون نکاتی  دارد که می‌تواند با بقیه مراکز فرهنگی به اشتراک گذاشته شود. در نهایت این فرصت خوب نصیب ما شد که امیدوارم مورد استقبال قرار گیرد. ما سعی می‌کنیم تمام خدمات موجود در شعبه اصلی بتهوون واقع در خیابان سنایی  را در همین شعبه هم ارائه کنیم.»

  • الهی قمشه‌ای: موسیقی آدمی را به جهان جاودانه نزدیک می‌کند

در بخش دیگری از این مراسم حسین الهی قمشه‌ای بعد از اشاره به فواید کتاب‌خوانی گفت: «پیش‌ترها ما با شنیدن یک نوع از موسیقی حال خوبی پیدا می‌کردیم اما امروزه با وجود پیشرفت تکنولوژی در سیستم‌های الکترونیکی می‌توانیم انواع موسیقی را نشنیده و لذت ببریم. در واقع موسیقی خوب و متعالی به نوازنده و سازنده آهنگ متکی است و ساز نقشی در آن ندارد. اگر نوازنده به درجه کمال برسد و آهنگی را که انسان برجسته‌ای در خاطرش نقش بسته بنوازد، تا مرز ابدیت پیش می‌رود و طعمی از ابدیت و معنویت جاودانه را خواهد چشید. موسیقی شرق و غرب اگر چه با هم تفاوت‌های بسیاری دارند اما در این خصلت که در نقطه‌های اوج، آدمی را به جهان جاودانه نزدیک می‌کنند، مشترکند.»

  • زبان فارسی مورد حمله قرار گرفته است

هوشنگ مرادی کرمانی در ابتدا ضمن انتقاد از وضع زبان  فارسی گفت: «امروز زبان فارسی مادری ما مورد حمله واژگان غربی قرار گرفته و کم‌کم دارد از یادها می‌رود. این واژگان در حالی استفاده می‌شوند که ما در زبان مادری‌مان معادل‌های مناسب تری برای آنها داریم. این مسئله در روزمرگی ما هم نقش پررنگی پیدا کرده و تمام پیامک‌هایی که هر روزه به یکدیگر ارسال می‌کنیم در حال کاسته شدن بوده و ما در روز دائما از سر و ته کلمات برای کوتاه کردن جملاتمان استفاده می‌کنیم.»

این نویسنده در پایان تاکید کرد: «قرار است تا هر هفته در همین مرکز حضور پیدا کرده و جلسات کتابخوانی برگزار کنیم.»

  • هدف اصلی جذب افراد خارج از سیستم در این مجموعه است

جهابنخش عصار مدیر مرکزشهرکتاب تجریش درباره افتتاحیه این شهرکتاب گفت: «ما نزدیک به ۱۵ سال در شهرکتاب نیاوران مشعول فعالیت بودیم که به خاطر واگذاری ملک به این بخش نقل مکان کرده و مدت زمانی کوتاهی بعد از عیب یابی‌ها توانستیم به صورت رسمی گشایش داشته باشیم.»

او همچنین به موقعیت مکانی این شهرکتاب اشاره کرد و گفت: «ما این پتاسنیل را داریم که جمعیت حاضر در تندیس را به حوزه فرهنگ و هنر علاقه‌مند کنیم اما به همین افراد اکتفا نکرده و با برگزاری مراسم‌های رونمایی و جشن امضای آثار، افراد خارج از سیستم را هم به این مرکز می کشانیم. در حقیقت هدف اصلی ما همین است.»

یغما گلرویی نیز اواسط این مراسم صحبت را کوتاه کرد و دو ترانه از تازه‌ترین کتاب شعر و ترانه خود با نام «من رویایی دارم» برای حضار خواند؛ «کوچه ملی» «تصور کن». در انتها، مراسم با اجرای قطعه‌ای از گروه موسیقی «هرا» به پایان رسید.

منبع : موسیقی ما

منبع : موسیقی ما
در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

برنامه کنسرت

سایر آثار

سایر آهنگ ها و آلبوم ها و موزیک ویدیو ها


نظرات کاربران

تا کنون ۰ نظر برای این مطلب ثبت شده است.


دیدگاه خود را وارد کنید.